Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. 

Odmítnout vše můžete zde.

KONTAKTY

AmiNet s.r.o.
696 71 Blatnice pod Sv. Antonínkem 119
tel: +420 605 271 393

ZBOŽÍ V AKCI

NEJPRODÁVANĚJŠÍ

Atlantis - perličková souprava
naše cena 3 200 Kč
Mísa - Partner (Junior)
naše cena 690 Kč

27. 04. 2018 | Bylinky

Ostropestřec mariánský – přírodní detoxikační prostředek

Ostropestřec mariánský je bodlák, jež má krásné, jasně růžové květy. Je řazen mezi význačné léčivé byliny. I díky svému vzhledu je využíván nejen jako léčivý prostředek, ale i jako okrasná rostlina. Ostropestřec je jednoletá či dvouletá rostlina, které se nejvíce bude dařit na slunných místech, například v oblasti středomoří, a v největším rozkvětu bývá mezi měsíci červenec a září. Pěstovat ho lze i u nás v České republice, jen bude potřeba mu zajistit teplotu přinejmenším dosahující 25°C.

Pojďme se ale zaměřit především na to, proč ostropestřce oslavovat v souvislosti se zdravím a využitím v kuchyni. Síla ostropestřce spočívá v obsahu léčivé látky, tzv. sylimarinu, a jako léčivý prostředek se využívají semena této rostliny.

 

Sylimarin oplývá antioxidačními účinky, ale tato látka má i silný detoxikační účinek působící hlavně v oblasti jater.  Například ve formě olejů, kapslí, tinktur, tablet nebočajové formě ho lze využívat jako preventivní očistu jater a potažmo celého organismu nebo jako doplňkovou léčbu při onemocnění jater – zánětech (hepatitidách), infekční mononukleóze, cirhóze či při jaterních lézích. Je to vhodný bojovník například i s negativními vlivy, které mají na játra léky, škodliviny ve stravě nebo nadbytek tuků přijímaných potravou. Například při jaterní steatóze, což je jednoduše řečeno „ztukovatění“ jater, pomáhá obnovovat jaterní tkáň do normálního stavu. Steatóza je běžnější u lidí, kteří trpí nadváhou či obezitou, s nevhodnými stravovacími návyky. Dobrou zprávou je, že jaterní steatóza je často reverzibilní stav, tedy zvratný a je možné pomocí změn v životosprávě navracet játrům původní „kondici“. Stejně tak je vhodný jako očistný prostředek po jaterních otravách (například po požití jedovatých hub) nebo po lékové, drogové či alkoholové intoxikaci.

 

Mezi jeho další oblasti působení patří žlučník, kdy podporuje trávení po požití tučné stravy, protože stimuluje tvorbu a distribuci žluči, jejíž žlučové kyseliny pomáhají v tenkém střevě trávit požité tuky, nebo je možné ho využít i při nevolnostech neznámého původu.

 

Aby ostropestřec dostál správného efektu svých léčivých dopadů, měl by se užívat po dobu několika týdnů 2-3x do roka. Stejně tak je ale důležité zmínit, že když kúru absolvujete, je nutné vyvarovat se alkoholu a stravě bohaté na tuky, a to především na ty živočišné a ztužené. Tuky ze stravy ale nevylučujte zcela (není-li jinak doporučeno lékařem), ale zaměňte je za tuky rostlinného původu (kvalitní rostlinné oleje, ořechy, semínka, avokádo) a tuky z ryb. Poté i v této otázce myslete na cestu středu - tedy střídmost nejen v příjmu tuků, ale ve stravováním celkově jako takovém.

 

Ostropestřec Vám doporučím primárně jako prevenci na očistu jater, neboť i přesto, že žádnou formou onemocnění jater netrpíte, tak z povahy jater, které jsou jakousi „čističkou“ našeho organismu, je vhodné tuto „čističku“ také čistit. Podpoříte si tak nejen trávení, ale i imunitu.


Zdroj: www.celostnimedicina.cz