Odšťavňovače lze v podstatě rozdělit do tří kategorií: Odstředivkové (centrifugy), tlakové (princip šnekové šroubovice) a klasické lisy. Jde o to, jakým způsobem oddělí šťávu od vlákniny.
Odstředivkové odšťavňovače (L´Equip Mini Pulp Ejector + řada komerčních modelů) nejprve ovoce či zeleninu „nastrouhají” na diskovém struhadle a následně rozprostřou na jemné sítko. Odstředivá síla daná vysokými otáčkami separačního koše (3 až 15 tisíc otáček za minutu) se pak postará o to, aby se vaše sklenice naplnila lahodnou šťávou. Tato metoda je nejrychlejší a navíc se obvykle vyznačuje vyšší výtěžností (více šťávy ze stejného množství suroviny). Na tomto principu pracuje většina odšťavňovačů na trhu. Výhodou je možnost odšťavňování téměř jakéhokoliv druhu ovoce (včetně loupaných citrusů!) i zeleniny s určitou rezervou u zelených listů a obilnin, na které jsou určeny jiné přístroje.
Za nevýhodu bývá označována právě vysoká rychlost, která snižuje trvanlivost šťávy (rychleji oxiduje). Pokud však šťávu zkonzumujete v krátkém čase po jejím vyrobení (cca do 15 min), ztrácí tento argument opodstatnění.
Rozmělňovací tlakové odšťavňovače pracují s nižšími až nízkými otáčkami rovněž ve dvou krocích. Nejprve surovinu rozmělní (rozdrtí nebo rozetřou) a následně protlačí uvolněnou šťávu přes jemné sítko. A právě tento druhý krok dělí tuto kategorii přístrojů do tří dalších podskupin. Homogenizéry (Champion) a „šnekové přístroje” s jednou (L´Equip Visor) či dvěma (Green Star a Twin Health) hřídelemi.
Homogenizér (středně rychlé otáčky) navíc většinou velmi efektivně zvládá i další užitečné operace jako je výroba ovocných pyré, oříškových pomazánek či výroba domácí zmrzliny apod. (výměnou odšťavňovacího sítka za „záslepku”).
Odšťavňovače se šroubovitou hřídelí získávají šťávu z rozmělněných surovin jejich vylisováním pomocí jednoho šneku nebo mezi dvěma „ozubenými” válečky. Takto získaná šťáva obsahuje více vitamínů a minerálů a někdy také (chtěné či nechtěné) vlákniny. Tento typ odšťavňovačů umí navíc díky doplňkovému příslušenství vyrábět těstoviny a rovněž homogenizované potraviny.
Posledním typem jsou skutečné ovocné a vinařské lisy (domácí i průmyslová zařízení), které se však pro běžné využití v kuchyni skutečně nehodí. Jsou vhodné pro výrobu velkého množství šťávy, případně se používají ve zdravotních institucích a sanatoriích, protože takto vylisovaná šťáva se jeví jako skutečně nejkvalitnější a neobsahuje téměř žádnou vlákninu. Na trhu existuje několik lisů, které si lze pro použití v domácnosti představit. Zřejmě nejznámějším je legendární Norwalk (pojmenovaný po svém „vynálezci” Dr. Normanu Walkerovi). Kvalita štávy je vykoupena vyšší pracností a náročností celého procesu, který často zahrnuje nutnost externího rozdrcení ovoce a zeleniny před jeho samotným vylisovaním, u přístrojů, které tuto funkci neobsahují.
Samostatnou kategorii tvoří citrusovače. Manuální či elektrické a dle způsobu extrakce buď rotační anebo lisovací. Citrusové plody se do těchto zařízení vkládají většinou rozkrojené napůl a pomocí tlaku a rotace z nich vylisujeme šťávu. Nejznámější je klasický plastový kužel s miskou na citronovou šťávu, který má doma zřejmě každý z nás. Na rozdíl od této pomůcky, obstarávají elektrické citrusovače rotační (a někdy v kombinaci i odstředivý) pohyb kužele za nás. Kromě rozdělení na komerční a domácí (dle výkonnosti a odolnosti) se dělí na přístroje ruční (přítlak poloviny citrusového plodu zajišťuje ruka) a pákové (citrus přitláčíme víkem s opačným kuželem a pákou). Citrusové ruční lisy vyžadují v závislosti na konstrukci větší či menší vynaložení síly. Pro komerční využití existují také plně automatické citrusovače, které však často „obohatí” vylisovanou šťávu štiplavým olejem z kůry citrusů. Kvalitě a druhům citrusové šťávy věnujeme samostatnou sekci.
Co se děje s vlákninou?
Kvalitní přístroje se dokáží za provozu vlákniny plynule zbavovat a umožňují tak prakticky kontinuální přípravu šťávy. Vláknina se buď odstředivou silou shromažďuje do odpadní nádoby nebo opouští šnekovitý odšťavňovač jako „výlisek”. Levná nebo málo kvalitní zařízení je naopak nutné pravidelně zastavovat a čistit, protože odšťavněné zbytky blokují přísun dalšího ovoce či zeleniny a výrazně snižují výtěžnost.
Pokud máte v úmyslu odšťavňovat především ovoce, pak jedinou správnou volbou je odstředivkový přístroj. Pro většinu šnekových a rozmělňovacích odšťavňovačů je totiž ovoce příliš měkké a namísto šťávy z nich dostanete spíše pyré nebo téměř nic, protože odšťavňovač se rychle ucpe a zalepí a šťáva prostě neteče.
Zejména u nejměkčích a hodně zralých ovocných plodů se naše doporučení může zdát možná poněkud zvláštní. Zní prostě - neodšťavňovat ale mixovat. V kombinaci se šťávou z tvrdších plodů nebo v podobě mléčného koktejlu se pak takové ovoce odmění nezapomenutelnou harmonií vůně, chuti a osvěžení.
Proč pít Frash - zde ...
Recepty a rady - zde ...
Nabídka odšťavňovačů - zde ...